poprzednia strona | spis treści | następna strona     

Rany, jak opatrywać?

Jak w każdym sporcie ekstremalnym także w Le Parkour zdarzają się bardziej lub mniej poważne wypadki, te drugie najczęściej kończą się przymusowym roll'em, po którym możemy spokojnie dalej biegać. Jednak czasami szczęście nas opuszcza i chcąc czy nie bliżej poznajemy matkę ziemię. Wtedy często dochodzi do przerwania ciągłości tkanki skóry, czyli mówiąc prosto dochodzi do nieprzyjemnego zranienia.

W tym artykule postaram się obalić kilka mitów związanych z opatrywaniem i jednocześnie zaproponować sposób, który jest bardziej bezpieczny dla nas samych.

Woda utleniona i inne relikty przeszłości.
Wiele razy wmawiano nam, że woda utleniona jest najlepszym środkiem odkażającym stosowanym na skaleczenia; jest w tym trochę racji, ponieważ niszczy ona większość bakterii, ale jednocześnie pozbawia nas naszego naturalnego systemu obronnego niszcząc przeciwciała i makrofagi, utrudnia także tamowanie krwawienia niszcząc płytki krwi. Jodyna jest już lepszym środkiem antybakteryjnym, jednak problemem w niektórych wypadkach może być jej naniesienie na ranę. Na pewno nie poleca się oczyszczania ran spirytusem a oczyszczanie ich wodą jest już karygodną zbrodnią przeciw naszemu ciału, w ten sposób możemy sobie więcej zaszkodzić niż pomóc.




Więc jak?
Takie pytanie nasunie się większości z was, otóż w naszych czasach, przy obecnym postępie medycznym istnieje wiele środków antybakteryjnych, które nie dość, że zabijają bakterie to wspomagają gojenie ran a w niektórych przypadkach zawierają środki uśmierzające ból. Środkiem spełniającym te wymagania może być np. PV Jod Krem, środek dezynfekujący w maści oparty na bazie jodu.

Instrukcja postępowania w razie zranienia:
Przed przystąpieniem do opatrywania należy odkazić ranę, jeżeli znajduje się w niej ciało obce dużych rozmiarów (np. kawałek szkła) nie należy go wyciągać, trzeba je unieruchomić za pomocą opatrunku i udać się do lekarza.
Po odkażeniu rany nakładamy opatrunek z jałowej gazy, następnie mocujemy go bandażem lekko uciskając miejsca nad i pod raną, opatrunek nie powinien zbyt mocno uciskać miejsca na którym jest założony, ale jednocześnie powinien być tak założony aby nie zsuwał się z opatrywanego miejsca.

Jak widać opatrywanie ran nie jest skomplikowane, warto jest jednak poświęcić trochę czasu na ćwiczenia, wszak nie wiadomo kiedy umiejętność fachowego opatrywania może się przydać.

Autor: Mikunda

poprzednia strona | spis treści | następna strona     

na górę