Bezpieczeństwo w PK

Parkour to sztuka poruszania, polegająca na przebiegnięciu z punktu A do punktu B po linii prostej. Jest to sport, który daje nam poczucie wolności, poczucie tego, że nic nas nie ogranicza. Jakby zapytać się ludzi, co sądzą o nim, większość odpowiedzi byłaby negatywna. Opinia publiczna twierdzi, że jest to sport bardzo niebezpieczny, dlatego też nazywają go głupim. Coraz częściej słyszy się o wypadkach podczas treningów, co jest przyczyną takiej opinii.

Parkour jest sportem ekstremalnym, dlatego też wiąże się z nim pewne niebezpieczeństwo. Możemy je zminimalizować poprzez przestrzeganie pewnych zasad. Mamy tu na myśli zasady bezpieczeństwa, które pozwalają nam na bezpieczny, a co z tego wynika, inteligentny bieg. Zacznijmy więc od początku:

1. Odpowiedni sprzęt:
Kiedy wybieramy się na trening musimy zapewnić sobie odpowiedni sprzęt: ubranie, które nie będzie ograniczało naszego ciała oraz wygodne adidasy. Strój nie powinien krępować naszych ruchów, ponieważ podczas treningu istotne jest zachowanie pełnego zakresu ruchu.

Gdy wykonujemy dany vault ograniczenie ruchowe może zaważyć na poprawności oraz bezpieczeństwie wykonania. Powinniśmy założyć wygodne adidasy, najlepiej takie, które w pewien sposób odciążają stawy. Jednym z dobrych sposobów jest włożenie specjalnych korekcyjnych wkładek, które przydają się przy skokach z dużych wysokości, ponieważ częściowo amortyzują lądowanie. Może teraz nie odczujemy bólu związanego z przeciążeniem stawów, ale na pewno poczujemy to za kilka lat. Dlatego więc, im bardziej buty odciążą stawy, tym lepiej dla nas. Do uprawiania Parkour na pewno nie mogą nam posłużyć tzw. halówki czy trampki, ponieważ łatwo w nich o stłuczenie stopy, co wiąże się z ogromnym bólem oraz wykluczeniem z treningów na okres co najmniej jednego tygodnia.

2. Koncentracja:
Już przed samym treningiem warto poświecić chwilę na skupienie się i zastanowienie nad tym co będziemy robić. Wpłynie to pozytywnie na naszą koncentrację. Podczas biegu musimy być w pełni skoncentrowani. Każdy ruch czy trick ma być przemyślany. To zapewni nam 100% dokładność wykonania vaultów i bezpieczeństwo. Większość wypadków jakie przytrafiają się traceurom spowodowanych jest brakiem koncentracji. Czasami chwila nieuwagi może zakończyć naszą, jeszcze nie na dobre rozpoczętą, karierę.

Kiedy pierwszy raz wykonujemy dany przeskok nie powinniśmy się nastawiać w taki oto sposób: "Uda się albo nie, najwyżej będzie boleć". Może to skończyć się dość niemiło dla nas i naszego zdrowia. Koncentracja to podstawa bezpieczeństwa.

3. Przyzwyczajenie:
Jest to jeden z największych problemów do przezwyciężenia dla osób trenujących Parkour i jakikolwiek inny sport przez dłuższy czas. Vaulty wykonywane po 1000 razy, dopracowane do perfekcji nie powinny być przyczyną wypadków. To pozorne twierdzenie, ponieważ nikt nigdy nie da nam pewności, że każdy skok skończy się bezpiecznym lądowaniem. Jeżeli przyzwyczaimy się do tego, że zawsze nam się udaje, spowoduje to, że stracimy zdolność do koncentracji. Zastąpi ją impulsywne wykonywanie przeskoków, co jak wiadomo jest najczęstszą przyczyną wypadków. Nie możemy mówić sobie, że skoro tyle razy nam się udało wykonać daną rzecz, to i tym razem się uda. Musimy być zawsze czujni i skoncentrowani na tym co robimy. Zero przyzwyczajenia!

4. Aktualny stan zdrowia:
Nigdy nie powinna zaistnieć taka sytuacja, w której osoba z dolegliwościami wybiera się na trening. Nawet najmniejszy ból głowy powoduje spadek koncentracji, która jest tak bardzo ważna. Podczas choroby nasz organizm jest osłabiony, a ćwiczenie w takich warunkach jest bardzo ryzykowne. Gdy nabawimy się kontuzji, należy ją wyleczyć do końca. Dodatkowe nadwyrężanie chorej części ciała może skończyć się poważnymi powikłaniami. Lepiej więc zrezygnować z kilku treningów i wyleczyć się do końca, niż znaleźć się w szpitalu, czy też nabawić się poważnych dolegliwości, które będziemy musieli leczyć przez dłuższy okres życia.

5. Rozgrzewka:
Jest to ważny element treningu. Jeżeli dobrze nie rozgrzeje się wszystkich partii ciała nasza sprawność fizyczna będzie o wiele niższa. Nasz trening stanie się mniej efektywny. Brak rozgrzewki może doprowadzić do kontuzji oraz do wypadku. Warto więc poświęcić 20 minut na porządną rozgrzewkę, ponieważ jej brak niesie ze sobą nieprzyjemne dla nas konsekwencje.

6. Sprawdzanie terenu:
Zanim zaczniemy trening trzeba sprawdzić teren, w obrębie którego będziemy się poruszać. Jeżeli jest to tylko ćwiczenie vaultów, sprawdzamy murki, barierki itd. Jeżeli zaś jest to bieg musimy sprawdzić całą trasę. Wszystko to dlatego, żeby zadbać o bezpieczeństwo. Uszkodzone murki, poluzowane barierki, czy ukryte w trawie studzienki mogą stać się przyczyną poważnych wypadków i kontuzji, nie wspominając już o upadku z paru metrów. Warunki pogodowe często odgrywają ważną rolę w bezpiecznym treningu. Po deszczu lepiej odczekać aż wyschną mokre przeszkody i trawa. Mokre podłoże jest śliskie, więc łatwo o przewrócenie się, które może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Sprawdzenie terenu jest więc koniecznym zabiegiem, jakiego należy dokonać przed treningiem, aby go rozpocząć i zakończyć szczęśliwie.


7. Bezpieczeństwo innych:
Jesteśmy zobowiązani dbać o bezpieczeństwo ludzi znajdujących się w okolicy miejsca naszego treningu. Kiedy widzimy przechodniów, lepiej zaczekać aż przejdą, niż się z nimi zderzyć, co może być nieprzyjemne dla obu stron. Często zdarza się tak, że zainteresowane dzieci patrzą się na ewolucje, które wykonujemy. Niestety dzieci mają w swoim zwyczaju powtarzać wiele czynności za dorosłymi, aby w ten sposób udowodnić swoim rówieśnikom i młodszym od siebie kolegom, że oni również to potrafią. Naszym obowiązkiem, oczywiście w miarę możliwości, jest zadbanie o to, żeby poprzez nieświadomość, brak doświadczenia i źle pojmowaną dumę nie stało sinic złego. Musimy powiedzieć im, że potrzeba ciężkiego i długiego treningu aby móc wykonywać dane ewolucje i że są za młodzi na ten sport. Powinniśmy też zmienić miejsce treningu albo przynajmniej zrobić sobie przerwę i poczekać, aż dzieci się znudzą i sobie pójdą. Inaczej możemy mieć dziecko na sumieniu.

8. Trening dla siebie:
Parkour jest sztuką która pomaga nam się rozwijać. Trenujemy więc dla siebie, a nie dla innych. Podczas treningu ważne jest tylko doskonalenie się, swobodny bieg i czerpanie z niego korzyści fizycznych i duchowych. Dlatego też unikajmy trenowania, aby komuś coś w ten sposób udowodnić i tam, gdzie jest spora liczba osób. Popisy często wiążą się z nieuwagą, co bardzo szybko może doprowadzić do wypadku. Trenujmy dla siebie nie dla innych!

9. Trening na własne możliwości:
Tak jak już wcześniej zostało wspomniane trenujemy dla siebie, więc też na własne możliwości. Nie patrzmy na to, co inni potrafią i na co innych stać, tylko na własne umiejętności. Próba przekroczenia ich może skończyć się dla nas tragicznie. Nie dajmy się prowokować osobom trenującym z nami, które w jakiś sposób próbują nakłaniać do popełnienia tego błędu. Nie wykonujmy ewolucji pod presją, ale tylko wtedy kiedy będziemy na nie gotowi.

Ćwiczmy tylko tyle, na ile nas stać. Treningi są wyczerpujące. Warto wiedzieć, gdzie jest granica, której nie wolno nam przekroczyć, zwłaszcza wtedy, kiedy nasz organizm jest już na wyczerpaniu, musimy szczególnie uważać. Często bywa tak, że chcemy wykonać jeszcze jeden, ostatni przeskok i właśnie wtedy ulegamy kontuzji. Jak mówi przysłowie: "Co za dużo, to nie zdrowo", dlatego wiec, jeżeli jesteśmy zmęczeni zakończmy trening.

10. Kultura:
Często zdarza się, że ludziom przeszkadza nasza obecność i to co robimy. Zdarzają się także sytuacje, że korzystając z prywatnych murków jesteśmy przeganiani. Nie mamy prawa wdawać się wtedy w potyczki słowne, czy tez być opryskliwym dla właścicieli posesji. Może to skończyć się wezwaniem policji czy też bójką. Uważajmy też na przeszkody z których korzystamy. Nie można nam ich zniszczyć, ponieważ ludzie zaczną nas uważać za chuliganów. Jeżeli zostanie wezwana w naszej sprawie policja, to nie należy uciekać, a rozmowę należy prowadzić w kulturalny sposób, ponieważ może to skończyć się dla nas co najmniej mandatem, nie wspominając już o innych konsekwencjach prawnych. Zachowując się nieodpowiednio dla innych psujemy opinie Parkour i innym traceurom. Dobre wychowanie zawsze się przydaje i jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

11. Środki odurzające:
Nie można spożywać środków odurzających czyli alkoholu oraz wszelakiego rodzaju narkotyków przed i w czasie treningu. Takie używki powodują spadek koncentracji oraz brak trzeźwego myślenia, co może prowadzić do poważnych wypadków. Bywa tak że podczas treningu ktoś pomyśli: "wypiję sobie jedno piwo, na pewno nie zaszkodzi, bo mam mocną głowę." Jednakże gdy jesteśmy zmęczeni jedno piwo ma duży wpływ na nasz organizm. Narkotyki odurzają umysł, nasza ocena sytuacji pod ich wpływem rozmija się z rzeczywistością. Mogą one dodać nam odwagi, która nierzadko jest zgubna. By nie popełnić błędu którego będziemy żałować do końca życia trzymajmy się tej zasady:

Piłeś? Brałeś? Nie skacz!

Wymienione wyżej zasady pomogą nam uprawiać bezpieczny Parkour... Dzięki przestrzeganiu ich, będziemy mogli zmniejszyć niebezpieczeństwo odniesienia kontuzji, bo przecież nikt i nic nie da nam 100% pewności, że nic się nie stanie. Jeżeli pokażemy innym że Parkour jest bezpieczne, to może zmienimy ich opinie, może nawet zachęcimy do trenowania, a kto wie, może w przyszłości więcej ludzi będzie popierało Parkour i przyczyni się do jego rozwoju zamiast go ograniczać.

Pamiętajmy o zdrowiu bo mamy tylko jedno życie!

Autorzy:
Damian "Kario" Nalepka
Marcin "Cyś:)" Grygier
www.focustm.boo.pl