Parkour w pracy
Jak dobrze wiadomo większość obecnych Traceurów to gimnazjaliści lub licealiści. To właśnie oni w niedalekiej przyszłości staną przed wyborem studiów i będą musieli podjąć ostateczną decyzję co chcą robić w dorosłym życiu.
Jest to odpowiedzialna i życiowa decyzja gdyż należy wybrać to co lubimy, by za kilka lat mieć satysfakcję z wykonywanej roboty. Czytając fora zauważyłem, że większość osób chciałaby wiązać swoją pracę z Parkourem. Mimo to duża liczba osób przestaje rozmyślać na ten temat, bo w końcu co mogę robić? Grać w filmach? To niemożliwe. Jak się jednak okazuje zawodów, w których kocia zwinność może być użyteczna jest wiele.
Strażak - bez wątpienia zawód wymagający kondycji, siły i zwinności. Dowodem na to może być ojciec Belle'a, który za swoją służbę w oddziale straży pożarnej otrzymał liczne medale i odznaczenia. Czy nie byłoby miło ratować ludzkie życie korzystając z Parkour? Wydaje mi się, że warto byłoby się nad tym zastanowić. Każdy, kto chciałby rozwijać się w tym kierunku informacje o rekrutacji i wymogach znajdzie na
http://www.sgsp.edu.pl
Policjant - wyobraźcie sobie co by było gdyby każdy policjant trenował Parkour. ;-) Dlaczego więc wy mielibyście nie zostać stróżami prawa? Ścigając przestępców umiejętność szybkiego wspinania, perfekcyjne vaulty oznaczają sukces. Nie dość, że znów przyczyniamy się do pomocy ludziom to dodatkowo robimy to z pasją. Każdy, kto chciałby w przyszłości zostać policjantem powinien zajrzeć na stronę Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie gdzie znaleźć można informacje na temat wymogów, rekrutacji oraz pracy. (
http://www.wspol.edu.pl)
Kaskader - niebezpieczny ale również pociągający zawód. Tutaj przyda się nie tylko Parkour ale również odwaga w innych dyscyplinach. Wydaję mi się jednak, że jako kaskader ciężko będzie o pracę a na pewno nie będzie ona stałą. Nie codziennie przecież będziemy brać udział w pokazach czy grać na planie filmu.
Żołnierz zawodowy - kolejny zawód, w którym Parkour będzie bardzo przydatny. Na pewno wiele osób będzie miało satysfakcję z kolejnych szybko pokonanych przeszkód na treningu w tzw. "małpim gaju". Niestety minusów jest dużo więcej - choćby częste i długie wyjazdy, co burzy nam życie prywatne. Oprócz tego bardzo ważna jest psychika. Są sytuacje, w których trzeba podejmować trudne decyzje. Ostatnie wydarzenia z Iraku pokazują jak niebezpieczna jest to praca (Przez dwa lata na bliskim wschodzie zginęło już 18 polaków pełniących służbę).
Kominiarz - może to się wydawać śmieszne ale spójrzmy na to "okiem traceura". ;-) Codzienne spacery po dachach to sama przyjemność i jeszcze ci za to płacą;-) Niestety nie zbyt dużo. Kominiarz pomału odchodzi do "lamusa" gdyż w większość domów podłączona jest do gazociągu. Ale warto pomyśleć. W dodatku mógłbyś przynosić ludziom szczęście ;-)
Usługi wysokościowe - Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się wiele przyjemnych dla traceura zadań. Jak wszystko wskazuje chodzi o pracę na dachach, ścianach wysoko nad ziemią. Na pewno widziałeś jak czyści się szyby w biurowcach w dużych miastach. Oprócz tego możemy wykonywać wszelkiego rodzaju renowacje ścian, naprawę dźwigów mostów itp. Oczywiście wszystko po czasochłonnych kursach, egzaminach itp. Bo samo ćwiczenie Parkour nie usprawiedliwia Cię ;-) W tego typu zawodach Parkour ze strony technicznej na niewiele się zda. Bardziej użyteczne będzie odwaga przed wysokościami, wspinaczka itp. Należy również pamiętać o fizyce i matematyce bo bez tego raczej się nie obędzie.
Oczywiście to nie koniec tego typu zawodów. Wystarczy się tylko rozejrzeć i zobaczyć, że praktycznie w każdym zawodzie możemy znaleźć "coś z Parkour". Odwaga, szybkie podejmowanie decyzji, dążenie do celu... Pamiętajcie o cechach charakteru traceura, a nie tylko o sprawności fizycznej.
Maju