Systematyka nawierzchni pionowych

...czyli rodzaje ścian.


Witam Was - wiernych czytelników e-Parkour, którzy postanowili poświęcić swój cenny czas na obejrzenie i przeczytanie mojego przewodnika po różnych rodzajach nawierzchni pionowych - nie tylko ścian, jak sugeruje podtytuł. Postaram się pokrótce opisać wszystkie znane mi rodzaje pionowych nawierzchni pod kątem zalet, niebezpieczeństw i tricków, jakie można na nich wykonywać. Tyle tytułem wstępu. Zapraszam.



Beton lity
Nawierzchnie betonowe są chyba najczęściej spotkanymi na naszej drodze. Co można o nich powiedzieć? Przede wszystkim, beton bywa śliski. Nie jest to regułą, ale możemy się o tym przekonać szczególnie wtedy, gdy podchodzimy do tic-taca lub wall runa na ścianie betonowej pomazanej sprayem, obrośniętej mchem lub porostami, albo zwyczajnie mokrej po deszczu. Ściana betonowa jednak, szczególnie gdy jest nowa, charakteryzuje się dużą wytrzymałością, więc bez obawy o zniszczenie możemy na takiej ścianie stawiać nasze pierwsze kroki.



Beton malowany
Ściana betonowa pomalowana matową farbą albo wapnem bywa śliska, szczególnie gdy chcemy wspinać się po niej do góry. Za to ściana betonowa, pokryta tynkiem i wreszcie warstwą farby olejnej ma bardzo dużą przyczepność. Bieg, odbicia czy nawet wallflipy (za ewentualne obrażenia e-Parkour nie odpowiada) od takiej ściany to czysta przyjemność.



Tynk "baranek"
To według mnie marzenie każdego wallrunera. Taki tynk posiada bardzo dużą przyczepność, dzięki czemu łatwo i przyjemnie robi się na ścianach nim pokrytym kilkukrokowe tic tac i wspina, nadaje się też idealnie do pierwszych ćwiczeń turn vaulta z lądowaniem na ścianie czy cat leapa, bo trudno się z "baranka" ześliznąć. Jakie są wady takiej nawierzchni? Po pierwsze, ze względu na ostrą i nierówną fakturę tynku przejechanie kolanami albo łokciami po takiej nawierzchni np. na skutek nieudanego tricku powoduje poważne obtarcia. Po drugie, tego typu tynk jest kładziony na nowych albo renowanych blokach w celach ozdobnych, przez co musimy uważać, żeby nie pobrudzić ani nie wgnieść takiej ściany podczas wykonywania tricków.



Stary tynk
Z zewnątrz wygląda na całkiem przyczepny. Nic bardziej mylnego. Stary "barankopodobny" tynk ma skłonność do obsypywania się. Gdy tylko postawimy nogę na takiej nawierzchni, pokrywa tynku zmieni się w pył i spowoduje poślizg. Podobnie wykonywanie tic tac na takiej nawierzchni może się skończyć odłupaniem kawałka ściany. Radzę trzymać się od takich powierzchni z daleka, albo ćwiczyć na nich dopiero wtedy, gdy już umiemy biegać po ścianach z prezyzją i zręcznością baletnicy.




Cegła
Ściany ceglane mają bardzo dużą wytrzymałość. Większość "parametrów" ceglanej ściany zależą po prostu od jej wieku - im starsza, tym bardziej nierówna i mniej przyczepna. Ścianki ceglane można wykorzystać do ćwiczenia zwykłych odbić.



Siatka ogrodzeniowa
Nietypowa, acz bardzo często spotykana nawierzchnia na naszej drodze. Od poprzednich wyróżnia ją sprężystość, która pozwala na łatwe wykonywanie pop vaultów, gate vaultów (to także zasługa budowy, dzięki której możemy się złapać siatki) oraz cat leapa (wtedy dodatkowo amortyzuje lądowanie). Raczej nie nadaje się do wykonywania tic taców, a tym bardziej wbiegania po niej (bardziej wspinania), chociaż dla chcącego nic trudnego. Wady? Siatka bywa śliska, co jednak nie jest dużą przeszkodą gdyż i tak struktura "oczek" w siatce nie pozwoli nam się całkiem ześliznąć. Przed wykonywaniem tricków na siatce sprawdźcie, czy jest odpowiednio mocno napięta; na luźnej o wiele trudniej wykonuje się różne tricki.



Drewniany płot
Drewniane płoty często okalają place budowy. Drewno jest dość przyczepne, więc bez trudu odbijemy się czy przebiegniemy po takim płocie, o ile nie jest on pomalowany. W przypadku płotów trzeba zwrócić uwagę na stabilność przeszkody oraz na wiek i grubość desek (żeby nie połamać spróchniałych albo zbyt cienkich desek).



Kamienie
Kamienie to wszelkiego rodzaju nieregularne bryły spojone, żeby utworzyły mur, pozostałości zamków i tym podobne rzeczy. Kamienne ściany są całkiem przyczepne, ale zarazem strasznie nierówne, co stwarza niebezpieczeństwo potknięcia się podczas biegu czy uderzenia przy wbiegu na kamienną ścianę. Takie przeszkody są też bardzo wytrzymałe.

Na zakończenie
Ten tekst bardziej niż artykuł do e-Parkour przypomina wykład z budownictwa, ale nic to. Oczywiście każdy na pewno mógłby dodać jeszcze kilka typów nawierzchni, ale myślę, że wymieniłem te najpopularniejsze rodzaje nawierzchni pionowych.

Można też zadać pytanie: "Po co to wszystko?". Odpowiadam: ten tekst jest przeznaczony głównie dla początkujących, aby wiedzieli na jakiego typu ścianach można bezpiecznie zaczynać ścienne tricki. A niech ci bardziej zaawansowani starają się, żeby "zaliczyć", poczuć każdy rodzaj nawierzchni i umieć coś zrobić na każdej powierzchni, niezależnie od jej wad, zalet i okoliczności. Żeby być "wallrunerem" :)

Pozdrawiam,
choose.an.egg