Napoje energetyzujące

czyli dopalacze w płynie


Nowością ostatnich lat są napoje energetyzujące zwane również energizerami lub psychodrinkami. Są źródłem energii, która jest szybko przyswajana przez organizm i dzięki temu poprawia jego kondycję psychiczną i fizyczną. W ostatnim czasie, pojawiło się coraz więcej nowych produktów tego typu. Nasuwa się tylko pytanie "Co kupić ?". Postaram się opisać 5 najpopularniejszych "dopalaczy".

Isostar - Napój izotoniczny, w wygodnym opakowaniu i optymalnej pojemności. Puszka (250 ml) zawiera 35% dziennego zapotrzebowania na witaminy i mikroelementy (białka, wapń, magnez). Dostępny w trzech smakach. Cena puszki to około 3zł 40gr.

  • Skuteczność - 70%
  • Opłacalność - 50%


Red Bull - Napój energetyzujący, o unikalnej kompozycji składników. Poprawia koncentrację i szybkość reakcji. Puszka (250 ml) zawiera dawkę tauryny i kofeiny przekraczającą dwie filiżanki kawy. Dostępny bez cukru. Cena puszki to około 5zł 60gr.
  • Skuteczność - 40%
  • Opłacalność - 20%Tiger - zwiększa wytrzymałość organizmu i poprawia koncentrację. Puszka (250 ml) zawiera 50% dziennego zapotrzebowania na kofeinę, taurynę, witaminy z grupy B oraz mikroelementy. Dostępny również w butelce 0,5 i 1 litr. Cena puszki to około 2zł 80gr podczas gdy cena litrowej butelki to około 4zł. Moim zdaniem to obecnie najlepsza oferta na rynku.
  • Skuteczność - 70%
  • Opłacalność - 90%


Powerade - napój, który dzięki swojej unikalnej formule utrzymuje w nas odpowiednią ilość wody, zmienia nasz metabolizm i przywraca nam optymalną wydajność organizmu. Zawarte w nim witaminy sprawiają, że natychmiast odzyskujemy siły do dalszego wysiłku. Cena butelki (500 ml) to około 4zł 80gr.
  • Skuteczność - 60%
  • Opłacalność - 60 %

R20 - napój energetyczny, który w większości oparty jest na naturalnych składnikach (żeń-szeń, guarana, miłorząb japoński). Poprawia naszą koncentrację i ogólną wydajność organizmu. Jedyna pozycja która zawiera naturalne składniki! Puszka (250 ml) kosztuje około 4zł 80gr.
  • Skuteczność - 70%
  • Opłacalność - 50%

Na zakończenie
Artykuł ten wygląda bardziej na przechadzkę po hipermarkecie. Oczywiście żeby przybliżyć wam skład i działanie tych "dopalaczy" musiałem ich wszystkich spróbować na sobie. Najbardziej godnymi uwagi pozycjami (moim zdaniem) są Tiger oraz Isostar.

Tiger przede wszystkim ze względu na opłacalność zakupu. Isostar natomiast za swój skład i za szybkość działania. Jednak który tak naprawdę najpardziej wam odpowiada - musicie przekonać się sami.

toganja